
Korte berichten over opmerkelijke ontwikkelingen, verzameld door de redactie.
Boekarest — ‘Ik vind deze banenbeurs een geweldig idee om ruimte te creëren voor een veelheid aan diensten en mogelijkheden die we zo hard nodig hebben’, vertelt de Oekraïense Svetlana, die een jaar geleden samen met haar 18-jarige dochter uit Dnipro naar Roemenië vluchtte. In het Romexpo Community Centre is het een drukte van belang. In een hoek van de grote hal speelt een tiental kinderen in een geïmproviseerde speeltuin. Een groepje moeders drinkt koffie uit een automaat en kijkt af en toe in de richting van de speeltuin. En er staat een lange rij voor een loket waar kwetsbare groepen zoals Oekraïense Roma-gezinnen hun maandelijkse cash assistance kunnen ophalen.
De Romexpo in het noorden van Boekarest is sinds de grootschalige invasie van Oekraïne door Rusland het hoofdkwartier van waaruit VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR diensten aan gevluchte Oekraïners verleent. Vandaag is de Romexpo het toneel van een banenbeurs — speciaal voor vluchtelingen en kwetsbare mensen die op zoek zijn naar een baan. Werkgevers leggen er contact met mensen uit kwetsbare groepen om hen een reële kans te bieden om te integreren op de Roemeense arbeidsmarkt.
Zo’n honderdvijftig vrouwen en mannen krijgen vandaag informatie over werknemersrechten en arbeidswetgeving. Deelnemers hebben ook de mogelijkheid om direct met werkgevers te spreken en banen te vinden die passen bij hun kwalificaties en werkervaring. Zij kunnen zich voorstellen aan werkgevers in diverse sectoren — van technologie, dienstverlening, handel, horeca tot meer gespecialiseerde vakgebieden. Werkzoekenden profiteren ook van gratis loopbaanadviessessies, aangeboden door specialisten.
‘Toegang tot werk is niet alleen een directe behoefte, maar ook een fundamentele voorwaarde voor integratie op de lange termijn’, aldus Ioana Buzzi, directeur van de ngo Project Voyager/Jobs4Ukraine, die samen met UNHCR de beurs organiseert. ‘Met deze beurs willen we niet alleen werkgelegenheid bieden, maar ook een concreet kader voor financiële onafhankelijkheid, waardoor het risico op sociale marginalisering wordt verminderd.’
Inmiddels zijn er de afgelopen drie jaar ruwweg veertig soortgelijke banenbeursen door heel Roemenië georganiseerd. Momenteel hebben ruim honderdtachtigduizend Oekraïense vluchtelingen tijdelijke bescherming in het land. Volgens onofficiële cijfers heeft van Oekraïners in Roemenië ongeveer de helft van de beroepsbevolking inmiddels werk.
Zo ook voor Svetlana. Zij gaat volgende maand aan de slag als administratief medewerker (met Russisch) bij de Roemeense oliegigant Rompetrol.